TMD Yazokulları

1998'den beri çeşitli adlarla yürütülmektedir, 2005'ten beri Türk Matematik Derneği'nin şemsiyesi altında yapılmaktadır.

Tıklayın: Yazokulları felsefesi ve tarihçesi.

Daha çok, bir matematik bölümünün en azından birinci sınıfını bitirmiş lisans öğrencilerine ve lisansüstü öğrencilerine hitap eder.

Dersler Türkçe ve İngilizce olabilir. Katılımcıların bir ders anlayacak ya da bir matematik kitabı okuyacak kadar İngilizce bildikleri varsayılır.

Katılımcılar kaç hafta boyunca yazokuluna katılacaklarını önceden belirlerler. Haftalar pazartesi günleri başlar (bir önceki gün Köy'de olmak gerekir) ve pazar günleri sona erer (o gün Köy'den ayrılmak gerekir).

Günde, her biri 1,5 ya da 2 saat süren 5-14 ders olur. Her öğrenci yeteneğine ve seviyesine uygun derslere katılır. Bazı öğrenciler de seminerler, konuşmalar, kısa dersler verirler.

Perşembe günleri tatil yapılır. Tatil günlerinde topluca bir yere gidilir. Kuşadası'ndaki Milli Park ve muhteşem plajı favorimizdir. En iyi öğrenciler orada da çalışırlar. Bazı akşamlar Köy'de konserler olabilir.

Hiçbir katılımcıya diploma, sertifika ya da berat verilmez. Sınav olabilir ama notlar hiçbir kuruma ya da üçüncü şahıslara açıklanmaz. Yazokulunda alınan dersler üniversitelerde geçerli sayılmaz. Yazokullarımızda tek amaç, matematiği öğrenmek ve öğrendiğini paylaşmaktır.

Her katılımcı Matematik Köyü'nün gündelik işlerinde çalışmayı kabul eder. Bu işler temizlik, bulaşık, mutfak, çamaşır, yemek, inşaat, ziraat gibi işler olabilir. Elbette katılımcıların kapasitesi ve fiziksel güçleri dikkate alınır. Yazokulumuz bir imece örneğidir.

Katılmaya sözverdiği derslere ısrarla katılmayan, huzursuzluk çıkaran, akademisyenliğe sığmayan davranışlarda bulunan kişiler yazokulundan uzaklaştırılırlar. Bugüne dek böyle bir olumsuzluk yaşanmamıştır, bundan sonra da yaşanacağını sanmıyoruz.

Yazokulları bir hoşgörü ve özgürlük ortamıdır. Herkes herkesin yaşam biçimine, hayat felsefesine ve duruşuna saygı duyar.