Kavramsal Sanat, Şiir ve Mekân Atölyesi

Tarih: 22-28 Temmuz 2019 (Köy'e geliş 21 Temmuz, Köy'den ayrılış 28 Temmuz)

Amaç: Şiiri edebiyat alanının dışında nasıl düşünebiliriz? Görsel sanatlarda şiirsel olanın ne olabileceğine dair fikir yürütmek isteyen bu sınıfta, form, yapı, biçem, üslup, anlatı, anlam, temsil gibi konulara değinilerek bir eserin sınırlarını, boşluklarını ve kendiliğini nelerin belirlediği tartışılacaktır. Ders, müzik, edebiyat, performans sanatlarına da değinerek öğrencilerine geniş bir ilham havuzu yaratmayı hedefler.

Hedef kitle:
Lise ve üniversite ögrencileri, genç sanatçılar, şairler ve metin üzerine düşünenler. Özellikle mekan, malzeme, zaman kullanımını araştıran ve kavramsal sanat üzerine odaklanmış kişilerin başvurması rica olunur.

Genel bilgi: Dersin okumaları ve izlemeleri vardır. Dersler Türkçe olacaktır ancak katılımcılardan, birçoğu İngilizce olan izlemeleri ve okumaları anlayacak düzeyde İngilizce bilmeleri beklenmektedir. Akşam saatlerinde yürütülecek tartışmalar bu izlemeler, okumalar ve seminerlerde tartışılan kavramlar üzerine olacaktır. Bunun yanı sıra ikili, dörtlü, altılı gruplar halinde egzersizlerin yapılacağı dersler olacaktır. Başvuruların değerlendirilebilmesi için adaylardan bir paragraflık kendilerini anlattıkları bir metin istenmektedir. Bu metinde değinilmesi istenen başlıklar: Adayın motivasyonu, ilgi alanları, geçmiş deneyimleri ve istekleridir. Başvuru metninin olabildiğince sade tutulması ve bir paragrafı aşmaması rica olunur.

Ücret: Programın ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil 935 TL'dir. Konaklama şekli çadır olacaktır. Geziler ücrete dahil değildir.

Kontenjan: 20 kişi

Eğitmenler: Deniz Gül

Sorularınız için: Aysen Çoluk (aysencoluk@nesinvakfi.org)

Başvuru: Başvuru formu için tıklayınız. Belli aralıklarla başvurular değerlendirilir ve sonuçlar e-postayla iletilir.

Kayıt: Başvuru sonucunuz başvurduğunuz tarihten itibaren 15 gün içerisinde e-posta yoluyla iletilecektir. Ödeme ve kayıtla ilgili tüm işlemler başvurunuz kabul edildikten sonra yapılacaktır.

Program

Saat Başlık 1'inci gün 2'nci gün 3'üncü gün 4'üncü gün 5'inci gün 6'ncı gün
09:00-11:30  Seminer Tanışma... Dil, Metin...  Nesne, Form, Biçem... Heykel... Kavramsal Sanat... Üslup...  Mekan, Uzam, Boşluk... Görünür ve Görünmez Olan... Sınır meselesi... İşin kendiliği...  Gündelik olan, Performativite, Malzeme... Yerleştirme, Temsil... Estetik problemi, Şiir  Yerleştirme (Enstelasyon), Mekanın Kişiliği ve Öznelliği, Yerleşme (Dwelling), İz, Kül, Koku, Ses, Hafıza  Ritüel, Mitoloji, Şiirde izlenebilir, dokunulabilir, deneyimlenebilir olan 
15:00-16:30  Egzersiz Bireysel çalışma- Mekana dair gözlemler ve tasvir, anlatı ve yazı  Mekanda bulunan yahut tertiplenen gündelik nesnelere dair bir araştırma, buluntu ve bulgu, ışık, gözlem, nesne ve malzeme keşfi...  Dörtlü gruplar halinde 1+1 = 3, 5, 2104830 egzersizleri.... Bir araya gelme, buluşma, bağlantı noktalarının izleği  Dörtlü gruplar halinde metin, mekan, nesne, seçmeli/odaklı performans/anlatı/ oyun...  İkili gruplar halinde izlek araştırması; Mekan, ilişkisel olan, nesnel olan, öznel olan vs...  Altılı gruplar halinde münazara /üçlüye bölünerek seçilen konu/sanatçı/iş üzerine farklı görüşler geliştirme ve sunum. 
17:00-18:30  İzmele, dinleme, okuma “Nostalgia”, Tarkovsky; “Empty Words”, John Cage, “Bir Aşk Söyleminden Parçalar”, Barthes  Marcel Duchamp, Joseph Kosuth, Yves Klein, Kosuth, Eva Hesse, Nil Yalter  Gordon Matte Clark, Antonin Artaud, Samuel Beckett, Robert Ashley  Jean Luc Godard, Carolee schneemann, Nan Goldin  Doug Aitken, Cardiff - Miller, Sophie Calle  Marcus Schinwald, Mathew Barney, Krishnamurti, Jiddu. Freedom from the Known, 
22:00-23:30 Tartışma Tarkovsky, Paul Eluard, John Cage, Patti Smith, Lale Müldür, Erica Baum, Johanna Calle, Lawrence Weiner, Leon Ferrari  Marcel Duchamp, Joseph Kosuth, Yves Klein, Dan Flavin, James Turrel, Eva Hesse, Nil Yalter  Gordon Matte Clark, Richard Serra, Richard Long, Leonor Antunes, Christo and Jeanne- Claude, Franz Erhard Walther, Antonin Artaud, Samuel Beckett, Robert Ashley  Füsun Onur, Adriano Costa, Tatiana Trouve, Jean Luc Godard, Carolee schneemann, Dick Higgins, Carolee schneemann, Nan Goldin  Jannis Kounellis, Doug Aitken, Teresa Margolles, Dahn Vo, Karla Black, Rachel Whiteread, Tom Burr, Olafur Eliasson, Cardiff - Miller, Sophie Calle  Sarkis, Alastair Maclennan, James Lee Byars, Mathew Barney, Cecilia Vicuña, Louise Bourgeois, Wolfgang Laib, 


Deniz Gül

İlk kişisel sergisini ARTER (2011)’de açan Deniz Gül, çalışmalarına Galeri Mana (2013) ve The Pill’de (2016) açtığı sergilerle devam etti. İstanbul Bienali (2015), Sharjah Bienali (2017), Cappadox (2017), Salzburger Kunstverein (2012), Palais des Beaux Arts Lille (2010) gibi kurumlarda grup sergileri oldu. Şikago’daki HPAC, Khoj Bombay ve Tokyo Wonder Site Gül’ün katıldığı konuk sanatçı programları arasındadır. Gül’ün Sharjah Art Institute desteğiyle gerçekleştirdiği son işi 2018 Eylül’ünde Berlin ACUD’da gösterilmiştir. Aynı zamanda yazar olan Gül ilk kitabını 2011 yılında yayınladı. Gül’ün “5 Kişilik Bufet” adlı bu metni, James Joyce’u Türkçe’ye kazandıran Nevzat Erkmen tarafından İngilizce’ye çevrildi ve Şikago Hyde Park Art Center’da 2015 yılında beş müzisyen tarafından yorumlandı. Son kitabı Loyelow, Norgunk tarafından 2016 yılında yayınlanmıştır. Gül Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar programını 2004 yılında tamamlamış olup on beş yılı aşkın süredir kavramsal sanat, yerleştirme, heykel ve metin üzerine çalışmalarını devam ettirmektedir.