Anlatım Stratejileri Yazokulu

Tarih: 29 Temmuz - 4 Ağustos 2019 (28 Temmuz 2019 Köy'e geliş - 4 Ağustos 2019 Köy'den ayrılış)

Amaç: Atölye, gerçeklik ve kurgu, belgesel uygulamalar, yaratıcı tarihler ve hikâye anlatımı arasında hareket eden farklı anlatı biçimlerini ve sanatsal yaklaşımları araştırma amacı taşımaktadır.

Anlatım stratejileri atölyesi, referanslarını sadece görsel sanatlardan değil, filmler, belgeseller, arşiv görüntüleri, yeni medya, edebiyat ve grafik romanlar gibi disiplinlere uzanan geniş bir skaladan almaktadır. Program sanat öğrencilerine yönelik hazırlanmış olsa da, katılımcıların görsel sanatlar alanından olması bir zorunluluk değildir ancak katılımcıların görsel kültüre yönelik bir ilgileri olması beklenmektedir. 

Anlatım stratejileri atölyesi, katılımcılara farklı sanatsal metodolojiler ve yaklaşımlar hakkında bilgi vermeye ve katılımcıları kendi yaratıcılıklarını yorumlamaya, keşfetmeye ve geliştirmeye teşvik etmeyi amaçlar. Atölye hem teorik bilgiler hem de pratik görevler içermektedir.

Hedef kitle: 17 yaş ve üzeri herkes.

Genel bilgi: Katılımcılardan kendilerini anlattıkları ve Anlatım Stratejileri Atölyesi'ne  katılma amaçlarını belirttikleri, 100 kelimelik bir yazıyı niyet mektubu) başvuru formuna yazmaları beklenmektedir. 

Eğitmen: Seher Uysal, Mike Bode

Ücret: Yazokulunun ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil koğuşlar için 1.235, çadırlar için 935 TL'dir. Geziler, ücrete dahil değildir.

Kontenjan: 15 kişi

Sorularınız için: Aysen Çoluk (aysencoluk@nesinvakfi.org)

Başvuru: Başvuru formu için tıklayın. Başvurunuz ulaştığında, başvurunuzu aldığımıza dair bir onay mesajı göndereceğiz. Eğer üç dört gün içinde mesaj almamışsanız lütfen bir daha yazın, başvurunuz muhtemelen elimize geçmemiştir.

Kayıt: Başvurular toplu olarak değerlendirilecektir. Başvuru sonucunuz yaklaşık 1 ay sonra e-posta yoluyla iletilecektir. Ödeme ve kayıtla ilgili tüm işlemler başvurunuz kabul edildikten sonra yapılacaktır.

Özgeçmişler:

Seher Uysal (b.1983), İstanbul’da yaşayan görsel sanatçı ve araştırmacıdır. Sanatsal pratiğini gündelik hayata ilişkin sıradan olaylar şekillendirir ve çalışmaları esas olarak mekansal, tarihsel veya kültürel koşullar üzerine sanatsal araştırmaya dayalı düşüncelerden oluşur. Genellikle farklı bakış açılarının keşfedilmesi ve olgu olayların sorgulanması ile ilgilenir ve karmaşık fikirlere çizim, liste ve envanterlerin birikimi, imaj ve nesnelerin bir araya getirilerek yeni çerçevelerle sunumu gibi basit araçlarla yaklaşmaya çalışır. 

Son zamanlarda Türk kısa film yönetmeni ve senarist Caner Yalçın ile farklı anlatıların bir araya getirilerek yorumlanması ve yeni hikayeler ve bellekler yaratması fikri üzerine araştırma projeleri hazırlamaktadır.

Uysal’ın pratiği sanatsal üretim ve akademik metinlerin yanı sıra Türkiye’de sanat eğitimi ve alternatif eğitim modelleri tartışmalarından da beslenir. 2014 yılında Kocaeli Üniversitesi’nden Sanatta Yeterlik derecesiyle mezun olmuş, 2012 ve 2013 yılında aynı üniversitede sözleşmeli olarak çalışmıştır. Nesin Sanat Köyü yaz okullarında eğitim takımının bir parçası olarak multidisipliner bir yaklaşıma sahip Görsel Kültür atölyesini yürütmüştür.

Exchanges in Art Education projesinin organizatörlerinden biri olarak sanat eğitiminde Türkiye ve uluslararası perspektifler ve görüşler sunan konuşmalar ve seminerler düzenlemektedir.

Çalışmalarını en son Kare Sanat Istanbul, Botkyrka Stokholm, Akbank Sanat Beyoğlu ve Los Angeles Pitzer College Sanat Galerisi’nde göstermiştir.

www.seheruysal.com 
www.exchangesinarteducation.com

Mike Bode (d. 1964) İsveç'te yaşayan görsel sanatçı ve araştırmacı.

Bode’un sanatsal pratiği, başlangıç noktasını sıklıkla toplumsal, tarihsel ve politik değişimler ve yeni teknolojilerin etkilerine ilişkin mekansal araştırmalardan alır. Bu çalışmalar genelde, mimari ve mekânsal müdahaleler, dijital medya, arşiv materyalleri ve metinlerin yanı sıra video ve fotoğrafçılık gibi araçlar kullanılarak gösterilir. 2008 yılında Bode, Göteborg Üniversitesi'nden Sanatsal Araştırmalar alanında doktora derecesiyle mezun olmuştur.

Son yıllarda Bode, online medyanın kullanımı ve görsel temsile ilişkin problemleri incelemek için medya araştırmacısı Max Hänska ile birlikte Stockholm Üniversitesi Medya Araştırmaları Bölümü'nün Screening Protest projesi araştırma ekibinde çalışmaktadır. İkili birlikte, kullanıcılar tarafından sağlanan görüntülerin doğrulanma, aracılık ve medya ekolojisi süreçleri ile dijital teknolojiler ve medya platformları üzerindeki hareketlerini araştırmaktadır.

Bode, 2001 yılından bu yana, Japonya merkezli Sanatçı Kolektifi *Candy Factory Projects’in önde gelen bir üyesidir ve mekana özgü ve multimedya tabanlı çalışmalar geliştiren sanatçı Takuji Kogo ile devam eden bir işbirliği içinde çalışmaktadır.

Bode’un çalışmaları Berlin'de Kunst Werke, Vilnius'da Contemporary Arts, Stockholm’de Nobel Müzesi, Viyana’da Secession, Kalmar Konstmuseum, Yokohama Trienali, Aichi Trienali, The Institute of Contemporary Arts Miami  ve İstanbul'da DEPO’da sergilenmiştir. 

www.mikebode.info